Güven Otogaz - ATİKER Sıralı Otogaz Sistemleri Sefaköy, Silivri İstanbul

facebook twitter

ARABA YOKUŞTA NEDEN BAYILIR ?

ARABA YOKUŞTA NEDEN BAYILIR ?

Dik yokuşlar ve rampalar sürücüler açısından genel itibari ile hep can sıkmıştır. Aracın devrinin düşmesi, bayılması gibi problemler sıkça karşılaştığımız problemlerin başında geliyor. Bunun nedeni olarak bir çok argüman ve neden sunulabilir. Aracın debriyaj balatalarında yaşanan sıkıntılar, kalitesiz yakıt kullanımı veya yakıt filtresinde yaşanan bi sıkıntı olabilir. Bu sorunların tamamı aracın fiziksel olarak arızalı olduğu durumlardan meydana gelir. Bir farklı ve genel bir durum ise araçların gaz tepkime gecikmesinden kaynaklanmaktadır.

ARABA YOKUŞTA NEDEN GAZ YEMEZ ?

Bunun yukarıda anlattığım nedenleri dışında genel nedeni gaz tepkime gecikmesinden kaynaklanır. Yani aracınızın gaz pedalına bastığınızda motora giden sinyalin yeterince hızlı ulaşmamış olması aracın tepkime reaksiyonunu düşürür ve sürücü tabiri ile gaz yemez. Yani hantallaşır ve bayılır. Bu sorun genel itibari ile elektronik pedal sistemine sahip olan yeni nesil araçlarda yaşanmaktadır. Bu sorunun kaynaklanmasının temel nedeni de otomobil firmalarının gaz tepkime sürelerini belirli standartlara bağlı kalarak ayarlamasıdır. Yani bu standartların sonucunda gerçek performansına ulaşamayan araçlar ciddi anlamda performans sorunları yaşamaktadır.

ARABA RAMPADA GITMIYOR

Bir üst başlığımızda rampada bayılmanın genel sorunu olarak elektronik pedal sistemine sahip araçları işaret ettik. Peki telli sistem araçlarda yani 2000 model öncesi araçlarda bu sorun yaşanmıyor mu? Çok sıklıkta olmamakla birlikte debriyaj balatası arızalı olan araçlarda bu sorun yaşanmaktadır. Ya da kalitesiz yakıt kullanımı performansı direkt olarak etkilemektedir. Sürücülerin kullandıkları yakıtı değiştirmeleri ve sürekli aynı yakıtı kullanmaları önerilir. Sorunu çözemediğiniz takdirde iyi bir ustaya aracınızı götürmenizde fayda olacaktır diye düşünüyorum. Yani aracınız telli ve rampada bayılıyorsa mutlaka bir ustaya götürmeniz sorununuzu çözecektir. Elektronik pedal sistemi olan araçlarda ise fiziksel bir arıza olmamasına rağmen yaşanan devir kaybı ve hantallık problemi kronik olup her araçta mevcuttur diyebilirim. Bunun için geliştirilmiş PedalBox aracınızı bu bayılmalardan ve hantallıktan kurtaracak 60-70 km hızla girdiğiniz rampalardan 90 km hızla çıkabileceksiniz. Bu sürede devir kaybı yaşamadan gayet seri bir şekilde rampayı tamamlamak sürücüye de büyük bir keyif verecektir.

 

14 Nisan 2018 Cumartesi