Güven Otogaz - ATİKER Sıralı Otogaz Sistemleri Sefaköy, Silivri İstanbul

facebook twitter

LPG NEDİR?

Otogaz, LPG’nin araç yakıtı olarak kullanılan haline halk arasında verilen isimdir. Otogaz, propan ve bütan gibi basit hidrokarbonlardan oluşmakta olup doğalgazdan veya petrol damıtımından elde edilmektedir.

Çevreciliği ile Avrupa Birliği tarafından “Geleceğin Yakıtları” arasında gösterilen LPG, 1996 yılından bu yana ülkemizde araç yakıtı olarak kullanılmakta olup 2009 yılından beri Türkiye’de en çok tercih edilen binek araç yakıtı konumundadır. Şu an her 10 binek araçtan 4’ünde otogazın kullanıldığı ülkemizde her sene yaklaşık 300.000 yeni kullanıcı, aracını otogaz kullanacak şekilde dönüştürmektedir.

Yaygın

Binek araçtan lüks arazi araçlarına, taksiden hafif ticari araçlara kadar her türlü araç tipinde güvenle kullanılan otogaz, yaklaşık 4 milyon tüketicinin tercihidir. Üstelik tüketicilerin 700.000’e yakını bayan sürücülerden oluşuyor

Performanslı

Otogaz, benzine göre daha yüksek oktan değerine sahiptir. Bu sayede tüm araçlarda daha verimli yanma ve daha yüksek motor gücü üretimi sağlar.

Ekonomik

LPG sayesinde %30’un üzerinde yakıt tasarrufu sağlanmaktadır. Bu da araç başına yılda ortalama 1.000 – 1.500 TL tasarruf etmek anlamına gelir. Bu sayede dönüşüm işleminin masrafı 1 seneden daha kısa sürede geri kazanılmış olur.

Güvenli

LPG, en az alternatifleri kadar güvenli bir yakıttır. Alternatiflerine göre yaklaşık 6 kat daha kalın tankı ve emniyet valfi LPG’yi diğer yakıtlardan güvenlik anlamında farklılaştırmaktadır.

Çevreci

Otogaz daha düşük CO2 emisyonu, sıfıra yakın kurum salınımı ve daha düşük partikül maddeler, NO, ve asetaldehit, bütadien ve benzeri gibi zararlı gaz emisyonu değerleri ile alternatiflerine göre daha çevreci bir yakıttır.

05 Şubat 2017 Pazar